آخرین مقالات

فریدون موذنی ریزی مقارن با هجدهم آبان ماه و روز ملی کیفیت عنوان داشت

توسط مدیر سایت | 1394/08/25

مقارن با هجدهم آبان ماه و روز ملی کیفیت ، مدیر عامل شرکت آزمایشگاه های تخصصی گوهرشناسی و درشناسان پارس در مصاحبه ی اختصاصی به سوالات خبرنگار وبسایت اتحادیه طلا و جواهر کشور پاسخ داد .


 
س: ضمن معرفی خود ، لطفا" در خصوص مناسب روز 18 آبان ماه توضیحاتی ارائه نمائید.
ج: بنده فریدون موذنی ریزی و مدیر آزمایشگاه گوهرشناسی آکرودیته استاندارد ایران هستم که در زمینه انجام آزمایش های گوهر شناسی و صدور سرتیفیکیت برای سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی فعالیت می کنیم . هجدهم آبان ماه به نام روز ملی کیفیت نامگذاری شده است و آنچنان که مرسوم است نامگذاری روزها با هدف ارزش گذاری و بیان اهمیت موضوعات برای جامعه است . بحث کیفیت هم از موضوعات مهم در دنیای امروز است.
س: چه رابطه ای بین شما و کیفیت و صنف طلا و جواهر است؟
ج: پیشکسوتان و همکاران محترم ما در صنف طلا و جواهرکه با بحث سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی آشنایی بیشتری دارند، به تاثیر کیفیت در انجام آزمون ها و در ارائه گزارشات گوهرشناسی به خوبی آگاه هستند . اساسا" علم گوهر شناسی به صورت ذاتی ، علمی است که شاخص های کیفیتی آن بسیار بیشتر از شاخص های کمیتی (عددی) آن است . اینکه گاهی می بینیم دو نفر گوهر شناس با ابزار و تجهیزات واحد بر روی یک سنگ نظرات مختلفی ارائه می کنند ، شاهدی بر این موضوع است که کیفیت در انجام آزمون های گوهر شناسی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است . ما در آزمایشگاه آکرودیته استاندارد ،که یک مجموعه کاملا" خصوصی است بر اساس استاندارد های ملی و متد جاری در GIA و با لحاظ قرار دادن تمامی شاخص های کیفیت ، نسبت به تعیین هویت سنگ و صدور شناسنامه (سرتیفیکیت ) اقدام می کنیم.
س: آیا شما چه کمکی می توانید به صنف طلا و جواهر داشته باشید ؟
ج : از ابعاد مختلفی می توان به این سوال پاسخ داد . اول اینکه ، همه ما از پیشرفتهای علم و تکنولوژی آگاه هستیم. صنعت جواهرات هم از این قاعده جدا نیست . به عنوان مثال ، ما 12 می امسال(2015) شاهد بودیم که انستیتو گوهرشناسی آمریکا تعدادی از شناسنامه های گرید صادرشده خود را ، طی اعلامیه ای به 50 درصد پائین تر کاهش داد. دلیل آن را هم کشف متد نوین یک نوع بهسازی (Treatments) عنوان کرد، که حتی برای آن انستیتو هم در زمان آزمایش ناشناخته بوده است. پس مجموعه ما می تواند یک آزمایشگاه علمی و پویا و حرفه ای برای ارائه مشاوره به همکاران صنف باشد.
شما تصور بفرمائید به دلیل خاص بودن کالائی به نام جواهرات ، و به دلیل عدم وجود دانش و آگاهی تخصصی در بین مشتریان پیرامون شناخت جواهرات ، حضور یک فرد سوم که هم متخصص و هم بی طرف باشد ، فی مابین فروشنده و مشتری به رواج و فروش جواهرات کمک میکند. پس مجموعه ما در نقش مشاور مشتری هر گونه تردید و واهمه از اصالت سنگ را از مشتری رفع کرده و تحقق فرآیند فروش را تسهیل می کند.
س: در حال حاضر ارتباط کاری اتحادیه با شما چگونه است ؟
ج: از آنجائی که ما توسط سازمان ملی استاندارد تائید صلاحیت شده ایم و از آنجائی که یک آزمایشگاه استاندارد ،مطابق ضوابط بین المللی 2005 ؛ISO / IEC 17025 می بایست همواره نسبت به حفظ استقلال ، بی طرفی ، تعهد و رازداری اقدام نماید ، لذا ما کاملا" از اتحادیه ها و تشکل ها مستقل هستیم . اما در تعاملات خود با اتحادیه به این مطلب رسیده ایم که در صنف طلا و جواهر تمام فرآیندها مبتنی بر اعتماد است . لذا تلاش کردیم به انحای مختلف بر اعتبار مجموعه خود بیفزائیم و تصور می کنم امروز یک اعتماد دو طرفه ای را شاهد هستیم .
س: آیا در زمینه کاری تا کنون به مشکلی یا مطلبی برنخورده اید؟
ج: من باید در اینجا به یک نکته خیلی مهم اشاره کنم و آن هم ذکر این نکته است که تا امروز هیچ فرد یا اتحادیه ای در حوزه ماموریت های مجموعه ما درخواست غیر متعارفی نداشته و یا در مسیر فعالیت مجموعه ما خللی ایجاد نکرده است . البته در بحث فرهنگ سازی و ترویج فرهنگ استفاده از شناسنامه سنگهای قیمتی و گوهرهای جواهرات انتظار بیشتری از دوستان داریم.
س: حرف آخر 
ج : حرف آخر این که : " کیفیت ، مسئولیت همه ماست . "
 


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است.

All Right Reserved By GDPL Co.