آخرین مقالات

هشدار: در معاملات سنگ های قیمتی و گوهرهای گرانبها مراقب تقلب ها باشید.

توسط مدیر سایت | 1394/09/23


اخیرا"  بسیار دیده شده است که  در فضاهای مجازی نظیر  تلگرام - واتس آپ و  . . .  تصاویر  سنگهای قیمتی  در انواع و اندازه ای مختلف  جهت کارشناسی ، تعیین هویت  ، بازرایابی  یا  فروش در بین  افراد  دست به دست می شود . 

 

 آزمایشگاه  های تخصصی گوهرشناسی و درشناسان پارس (GDPL   ) بر حسب رسالت اجتماعی  و اخلاق حرفه ای که بر خود قائل است لازم می داند مواردی را جهت یاداوری  و  از باب  هشدار  به  اطلاع مردم عزیز  برساند :

 

1- اساسا" اعلام نظر  کارشناسی  آن هم به صورت قطعی  از روی عکس های عمومی و  غالبا" با تلفن همراه ، در هیچ  جای دنیا  و در هیچ  متد  علمی  گوهر شناسی  تعریف  شده  نیست.  این  موضوع در استاندارد های ملی و بین المللی  نیز کاملا" مردود است. 

 

 نتیجه  :  بر اساس  کارشناسی های از راه  دور  و بر اساس تصاویر   معامله ای انجام ندهید.

 

2- متاسفانه بنا به دلایل  عدیده ای که از حوصله این یادداشت خارج است ، شناسنامه های بی هویت و غیر معتبر با برند های خارجی در بازار ایران  بسیار شایع شده است . بیشتر این گروه شناسنامه ها معمولا" در  اندازه های یک کارت ویزیت هستند ، و  در اکثر مواقع  شبه گوهر ها و سنگ های سنتز شده و مصنوعی را ، طبیعی و  نهایتا"  گران قیمت معرفی می کنند.

 

نتیجه : از اعتماد کردن و خرید و فروش  گوهر ها به  واسطه اینکه  از این قبیل شناسنامه ها دارند پرهیز کنید . 

 

3-افراد سود جو  که آگاهانه که  قصد دارند شبه گوهر های بی ارزش را  با ارائه شناسنامه های بی هویت  به بهای گزاف و  غیر واقعی بفروشند ، برای طبیعی جلوه دادن این عمل خود به ترفند هایی دست می زنند.  از جمله این ترفند ها می توان به  این موارد اشاره کرد:

 

- برای انتقال  سنگ از اسکورتهای چند نفره  استفاده می کنند

 - برای رویت و فروش سنگ در اماکنی  به جز واحدهای تجاری قرار ملاقات می گذارند و اکثرا" از  اهالی  صنف طلا و  جواهر دارای پروانه کسب معتبر نیستند .

- معمولا "  چندین بار  قرار را  کنسل می کنند و یا  از فروش سنگ به قیمت خیلی بالاتر به مشتری دیگر خبر می دهند. ( معمولا" هم این مشتری خیالی  یک اماراتی -یا یک تاجر از دوبی و . . . است )

 

نتیجه : در معامله های  خرید سنگ ها در  مبالغ بالا ، تحت تاثیر  جوسازی ها  و بزرگ نمائی ها  قرار نگیرید.

 

4- در مورد سنگ هایی با ارزش  متوسط و پائین تر دیده شده است که برای  سنگی هایی که شناسنامه معتبر (مثل موسسه گوهرشناسی آمریکا - GIA -  یا شناسنامه موردتائید استاندارد ایران ) دارند یک سنگ مشابه  آماده می کنند و آنگاه سنگ بدل را  به جای سنگ اصلی به فروش می رسانند.  

 

نتیجه : حتی در مواردی که سنگ دارای شناسنامه معتبر است ( مانند موسسه گوهرشناسی آمریکا - GIA -  یا  شناسنامه مورد تائید استاندارد ایران ) حتما" سنگ را با کمک یک کارشناس خبره کنترل  و با شناسنامه  آن مطابقت نمائید. ( از این عمل در استاندارد های آزمایشگاهی  قابلیت و انجام ردیابی تعبیر می شود )

 

5- بسیاری از افراد سود جو  به روش های متوسل می شوند که کم و بیش در بازار  سنگ های قیمتی  متعارف است و آن هم روشی است که اقلامی نظیر : روزنامه ، انگشتر، خودکار ، اسکناس و . . . در کنار  سنگ گذاشته و از آن عکس می گیرند.

 

نتیجه : این روش دلیلی بر اصالت و کیفیت و ارزشمندی یک سنگ نیست.

 

وبسایت :

GDPL.IR

 

لینک کانال تلگرامی آزمایشگاه گوهرشناسی آکرودیته استاندارد  ایران

@GDPLIR


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است.

All Right Reserved By GDPL Co.