آخرین مقالات

هشدار آزمایشگاه گوهرشناسی آکرودیته استاندارد و گوهرشب چراغ

توسط مدیر سایت | 1395/02/08


قلوه سنگ  یا گوهرشب چراغ ؟

کدام صحیح است ؟

اخیرا" دیده شده است ، اشیاء  سنگ مانندی در دست برخی افراد غیر حرفه ای و مردم عامی ، تحت عنوان  گوهرشب چراغ در حال داد و ستد و مبادله است  . این اشیاء نه تنها  ارزشمندی  گوهر و جواهر را ندارند  بلکه کاملا" فاقد تاثیرات داروئی و شفابخشی هستند . هرچند که بعضا" خواص متا فیزیکی هم به این اشیاء نسبت داده می شود.

تحقیقات صورت گرفته در یک آزمایشگاه گوهر شناسی  سوئیس اشاره به مصنوعی بودن این اشیاء دارد که مختصرا" به آن می پردازیم :

این قلوه سنگ ها دارای فسفرسنس اند و به عنوان سنگ طبیعی و گرد با وزن مخصوص 53/3 به مقادیر زیاد وارد بازار شده اند و متاسفانه با قیمت های بالای چندین هزار دلار فروخته می شود.

 در سال 1976 سنگی مصنوعی و Aggragate با فرمول شیمیایی Sr4 Al14 O25 در روسیه ساخته شد و در تحقیقات چینی ها در سال 2006 مشخص شد که این نوع مواد را با Europium (Eu) و Strontium (Sr) آمیخته کرده اند تا فسفرسنس نشان دهند.

در تحقیقات این آزمایشگاه سوئیسی آنالیز XRD نشان داد که ، که علاوه بر ماده ذکر شده، ماده مصنوعی Sr Al2 O4 نیز به آن اضافه شده تا Aggragate شود. و در آنالیز بعدی ED-XRF ، عناصر استرانتیوم و آلومینیوم تایید ولی بجای (Eu) ، از عنصر Dysprosium (Dy) استفاده شده است.

از آنجائی که این شبه سنگ ها کاملا" مصنوعی و در مقادیر فراوان تولید می شوند و به جزء  خاصیت تابش نور در تاریکی که یک جاذبه کم ارزش کودکانه است ، هیچ ارزشمندی و زیبائی ندارند فلذا به هیچ وجه در دسته سنگ های قیمتی و حتی نیمه قیمتی جای ندارند .

پیش از این نیز آزمایشگاه آکرودیته ی GDPL نظر به مصنوعی بودن این اشیاء داده بود .

در نهایت به علاقه مندان سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی و مردم توصیه مؤکد داریم که تحت تاثیر ترفند ها و داستان سرائی هایی که عموما" سوداگران این اشیاء به کارمی برند قرار نگیرند و از خرید آنها  اجتناب ورزند .

 

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است.

All Right Reserved By GDPL Co.