کهربای آبی رنگ!

توسط مدیر سایت | 1395/02/08


پدیده رنگ در کهربای آبی

کهربا صمغ فسیل شده درخت است و معمولا به رنگهای زرد تا قهوه ای و در بعضی از نمونه ها قرمز تا قهوه ای متمایل به قرمز و یا قرمز متمایل به قهوه ای دیده می شود و به عنوان گوهر و مجسمه های زینتی و دارو و عطر مورد استفاده قرار می گیرد و ممکن است درون آن حشره و یا گیاه دیده شود که از نظر تشخیص قدمت کهربا، بسیار مورد توجه دانشمندان است. کهربای آبی کمیاب و به رنگهای آبی و سبز متمایل به آبی در دو مینیکن و گاهی هم در مکزیک و اندونزی دیده می شود. این کهربا فسیل صمغ درخت Hymenaea-protera می باشد. اگرچه این فسیلها می توانند سنین متفاوت داشته باشند ولی اطلاعاتی که دانشمندان از جانداران موجود در این کهربا بدست آورده اند، نشان می دهد که صمغ 20-15 میلیون سال قدمت دارد.

رنگ آبی متمایل به سبز و آبی در کهربای آبی به دلیل برانگیخته شدن یا تحریک اتمها بر اثر تابش اشعه ماوراء بنفش و ایجاد فلورسنس قابل رویت در طول موج 530-430 نانومتر است. اشعه ماوراء بنفش فقط می تواند باعث برانگیختگی اتم ها و ایجاد فلورسنس در سطح کهربا شود چون کهربا قویا در محدوده سطح اشعه ماوراء بنفش را جذب می کند و اجازه نمی دهد که به عمق نفوذ کند و نتیجه آن مشاهده رنگ آبی یا آبی متمایل به سبز است.

 

در نور طبیعی روز یا معادل آن نیز کهربا آبی دیده می شود. رنگ بدنه کهربای دومینیکن با اضافه شدن ضخامت تغییر می کند در ضخامت کمتر از 3 میلیمتر زرد، در ضخامت 6-3 میلی متر نارنجی زرد تا نارنجی متمایل به زرد و در ضخامت 8-6 میلمتر نارنجی و در بیشتر از 8 میلیمتر قرمز نارنجی و یا نارنجی متمایل به قرمز می باشد.

 

          


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است.

All Right Reserved By GDPL Co.