گوهر شب چراغ

توسط مدیر سایت | 1395/02/08


قلوه سنگ  یا گوهرشب چراغ ؟

کدام صحیح است ؟

اخیرا" دیده شده است ، اشیاء  سنگ مانندی در دست برخی افراد غیر حرفه ای و مردم عامی ، تحت عنوان  گوهرشب چراغ در حال داد و ستد و مبادله است  . این اشیاء نه تنها  ارزشمندی  گوهر و جواهر را ندارند  بلکه کاملا" فاقد تاثیرات داروئی و شفابخشی هستند . هرچند که بعضا" خواص متا فیزیکی هم به این اشیاء نسبت داده می شود.

تحقیقات صورت گرفته در یک آزمایشگاه گوهر شناسی  سوئیس ( 24 آپریل 2016 ) اشاره به مصنوعی بودن این اشیاء دارد که مختصرا" به آن می پردازیم :

این قلوه سنگ ها دارای فسفرسنس اند و به عنوان سنگ طبیعی و گرد با وزن مخصوص 3.53به مقادیر زیاد وارد بازار شده اند و متاسفانه با قیمت های بالای چندین هزار دلار فروخته می شود.

 در سال 1976 سنگی مصنوعی و Aggragate با فرمول شیمیایی Sr4 Al14 O25 در روسیه ساخته شد و در تحقیقات چینی ها در سال 2006 مشخص شد که این نوع مواد را با Europium (Eu) و Strontium (Sr) آمیخته کرده اند تا فسفرسنس نشان دهند.

در تحقیقات این آزمایشگاه سوئیسی آنالیز XRD نشان داد که ، که علاوه بر ماده ذکر شده، ماده مصنوعی Sr Al2 O4 نیز به آن اضافه شده تا Aggragate شود. و در آنالیز بعدی ED-XRF ، عناصر استرانتیوم و آلومینیوم تایید ولی بجای (Eu) ، از عنصر Dysprosium (Dy) استفاده شده است.

از آنجائی که این شبه سنگ ها کاملا" مصنوعی و در مقادیر فراوان تولید می شوند و به جزء  خاصیت تابش نور در تاریکی که یک جاذبه کم ارزش کودکانه است ، هیچ ارزشمندی و زیبائی ندارند فلذا به هیچ وجه در دسته سنگ های قیمتی و حتی نیمه قیمتی جای ندارند .

به علاقه مندان سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی و مردم توصیه مؤکد داریم که تحت تاثیر ترفند ها و داستان سرائی هایی که عموما" سوداگران این اشیاء به کارمی برند قرار نگیرند و از خرید آنها  اجتناب ورزند .

 

تصاویر و مستندات این تحقیق را  در صفحه اصلی/ قسمت گالری / گوهرشب چراغ می توانید ببینید 


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است.

All Right Reserved By GDPL Co.