بهسازی کبالت دیفیوژن در اسپینل طبیعی

توسط مدیر سایت | 1394/11/05


گزارش آزمایشگاه GIA از بهسازی کبالت دیفیوژن در اسپینل طبیعی

در ماه می 2015، لابراتوار GIA در نیویورک- کارلزبد (در جنوب کالیفرنیا) و بانکوک، اسپینل آبی پررنگ و غیر معمولی را برای شناسایی دریافت کرد. آزمایشگاههای دیگر که یکی از آنها در سریلانکا بود نیز، شبیه همین مورد را، که نتیجه آزمایشات نشان داده بود که بهسازی کبالت دیفیوژن است، گزارش کردند.

GIA، هجده نمونه در وزنهای از 35/0 تا 99/4 قیراط از اسپینلهای طبیعی بدرنگ را انتخاب و به آزمایشگاه بانکوک برای تحقیق و بهسازی فرستاد.

کارشناسان مشخص کردند که نمونه های مورد استفاده، با درجه حرارت بالا و با کبالت و آهن بهسازی شده اند، و اضافه کردند که برای ایجاد رنگ آبی پررنگ، کبالت به تنهایی نمی تواند به درون اسپینل نفوذ کند و وجود آهن برای انجام این پروسه ضروری است. سپس نمونه ها برای آزمایشات میکروسکوپی با بزرگنمایی 180 برابر و استفاده از همه نورهای زمینه سیاه و زمینه سفید و نور عبوری همراه نور متمرکز ( در مواقع لزوم) انجام گرفت.

قدم بعدی اسپکتروسکوپی و آنالیز با دستگاه ED XRF و آزمایشات دیگر بود. همه 18 نمونه ضریب شکست 715/1 تا 719/1 نشان دادند. سه نمونه فلورسنسی قرمز متوسط و یکی دارای فلورسنسی قرمز ضعیف و بقیه هیچ عکس العملی در طول موج بلند و کوتاه اشعه ماوراء بنفش نداشتند.

همه دارای رنگ ابی روشن بودند. در زیر میکروسکوپ، کریستالهای تغییر شکل یافته و ترکهای ترمیم یافته Flux دیده می شد. گزارشات میکروسکوپی ذکر شده در بعضی موارد ممکن است چالشهایی را در مورد اینکه آیا این اسپینلها طبیعی هستند یا مصنوعی، ایجاد کند. چون دگرگونی و تغییرات زیادی در ناخالصی های طبیعی دیده می شود. در این مورد اسپکتروسکوپی      می تواند کمک کند. در اسپینل مصنوعی، به وضوح پیک کبالت عریض تر از نوع طبیعی است. بر خلاف دیفیوژن یاقوت، بیشتر این اسپینلها در لبه بیرونی سنگ کالرزونینگ نشان نمی دهند. وقتی بعضی از نمونه ها به چند تکه تقسیم شدند، رنگ آبی به وضوح در کناره های سنگ دیده شد و آزمایش موضعی با لیزر مشخص کرد که غلظت کبالت در کناره ها ppma 466 خیلی بیشتر از غلظت آن در مرکز سنگ (ppma 9) می باشد.

همه سنگها در زیر چلسی فیلتر رنگ قرمز پررنگ را نشان دادند و اسپکتروسکوپی (UV-VIS-NIR) وجود کبالت و آهن را مشخص کرد. غلظت آهن نیز در کناره های سنگ تا ppma 1070  و در مرکز سنگ ppma 786-670 بود.

منبع:   june,11,2015- GIA, News From Research

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است.

All Right Reserved By GDPL Co.