الماس

توسط مدیر سایت | 1394/11/05


در باره الماس:

نام الماس از سختی آن گرفته شده و به زبان یونانی adamas ( سخت و تسخیر ناپذیر) است. هیچ چیزی در سختی با الماس قابل مقایسه نیست و سختی آن 140برابر یاقوت است. سختی درجهات کریستالی الماس, متفاوت است به علت داشتن رخ کامل نباید به لبه صفحات الماس هنگام مخراجکاری ضربه وارد شود. تراش و صیقل الماس با الماس و پودر الماس انجام می گیرد.جلای بسیار قوی آن گاهی چشم حرفه ای را قادر به تشخیص الماس از بدلهای آن می کند. الماس معمولا به مواد شیمیایی حساس نیست و از طرف دیگر حرارت بالا می تواند لبه بعضی صفحات الماس را دچار خوردگی کند بنابراین هنگام جوشکاری و مخراجکاری باید مواظبت بعمل آید تا حرارت بیشتر از حد تحمل نباشد. در پنجاه سال اخیر مشخص شده که انواع گوناگون الماس با مشخصات مختلف وجود دارد. این تفاوت در نوع  aǀ , bǀ و با نوع b ǁa, ǁ است. این تفاوت در تجارت کم اهمیت است ولی برای تراشکار اینطور نیست. ویژگی های نوری و جلای بالا و کمیابی آن, الماس را به سلطان گوهرها تبدیل کرده است. و از زمان های قدیم به عنوان وسیله ای زینتی بکار می رود.

تشکیل الماس

الماس در معادن اولیه و ثانویه یافت می شود. تا سال 1871 الماس فقط در معادن ثانویه یافت می شد. در آفریقای جنوبی بطور اتفاقی یک معدن اولیه یافت شد. مخروطهای آتشفشانی با سنگ های حامل الماس (Kimberlite) پر شد. الماس در 300-150 کیلومتری عمق زمین و در درجه حرارت و فشار بالا تشکیل می شود و با نوعی خاص از فوران آتشفشانی, الماس با ماگما به سطح و یا نزدیک سطح زمین می آید.

استخراج الماس

امروزه استخراج الماس از سنگ میزبان با ماشین آلات انجام می شود. کم خرج ترین روش جداسازی الماس از سنگ مادر و Kimberlite در خاک زرد است. بعلت سست شدن بافت, الماسها چون چگالی بالا دارند می توانند در غربال جدا شوند. در خاک آبی ابتدا باید سنگ مادر به قسمت های کوچکتر انجام می گرفت, امروزه تقریبا به کلی بطور اتوماتیک انجام می شود. تمایل الماس به مواد چربی دار زیاد است. الماس با بقیه مواد در سختی و در آب (رطوبت) در تقابل است بطوریکه در آب به هیچ وجه خیس نمی شود. سنگها را روی صفحه ای شیبدار و لرزان می ریزند و الماسها به روغن چسبیده و دیگر کانیها از روی صفحه لیز خورده و از الماس جدا میشوند.

ارزش گذاری الماس

همه الماسهایی که توسط DeBeers وارد بازار می شود. دارای 1600 کیفیت مختلف و از نظر شکل, رنگ و کیفیت و اندازه قیمت گذاری شده اند.

مراکز جداسازی در اطراف لندن در Lucerne در Switzerland و  Gaborone در  Botswana و نامیبیا (Windhoek) و در آفریقای جنوبی (Kimberley) قرار دارند. قبلا 20 درصد الماسها مناسب گوهری بودند بقیه در کارهای صنعتی برای مته کاری Crown و ماشین های فرز و چرخ تراش استفاده می شدند. از سال 1983, 20 درصد دیگر به عنوان الماس با کیفیت خوب دسته بندی و در هند تراش داده می شوند. الماسهای ریز را با پایین ترین کیفیت می توان خارج از کنترل سازمان هایی همچون DeBeers به خریداران عرضه کرد. در ارزیابی الماس های صفحه دار, رنگ, پاکی و تراش و وزن که به ترتیب Color , Clarity , Cut , Carat نامیده می شوند, مورد نظر است که به 4cs معروف است.

درجه بندی رنگ

الماس به همه رنگها دیده می شود. بیشتر متمایل به زرد است و در درجه بندی با الماسهای کاملا بیرنگ سنجیده می شوند. رنگ های پررنگ (سبز, قرمز و آبی و ارغوانی و زرد) کمیابند و به آنها Fancy Color می گویند و کلکسیونرها برای داشتن آنها هر قیمتی را پرداخت می کنند. الماس سیاه و قهوه ای نیز وجود د ارد.

کارشناسان از نمونه های استاندارد جمع آوری شده برای مقایسه رنگ هنگام درجه بندی استفاده می کنند.

درجه بندی پاکی

الماسهای صیقلی بدون ناخالصی در زیر لوپ X10 را  Flawless می گویند. ناخالصی های مشخص در بزرگنمایی زیاد در graiding (درجه بندی) تاثیری ندارند. تقیسم بندی پاکی به اجزای I و SIو VS و VVS و IF و FL و دو زیر گروه برای هریک برای سنگ های حدود 20% قیراط به بالا مجاز است و این درجه بندی  ها را اشخاص حرفه ای در آزمایشگاه های مجهز انجام می دهند و این درجه بندی برای الماسهای صفحه دار است.

درجه بندی تراش

در درجه بندی تراش نوع و شکل تراش و تناسب و تقارن به اضافه علائم بیرونی در نظر گرفته می شوند. در آمریکا سیستم درجه بندی قابل قبول سیستم GIA است.

کمال زیبایی الماس به عنوان جواهر فقط با تراش مدرن برلیان که حدود سال 1910 رواج یافت, تحقق می پذیرد. و ویژگی های آن: 1- کمربند گرد 2- سی و دو صفحه در تاج , یک  Table و 3- بیست و چهار صفحه در خیمه و گاهی هم یک صفحه در Culet دیده می شود.

وزن الماس نیز یکی از چهار فاکتور مهم درارزش گذاری الماس است.

الماس های معروف

بعضی الماسها به دلیل اندازه و زیبایی و سرگذشتشان معروف هستند:

1-      Dresden: سبز رنگ و 41 قیراط و ممکن است در هند کشف شده باشد. گمان می رود در سال 1742 توسط فردریش اگوست دوم دوک Saxony خریداری شده و درgreen vaults  در  Dresden آلمان نگهداری می شود.

2-      Hope: 52/45ct در سال 1803 توسط بانکدار H.PH.Hope خریداری شد. شاید از یک سنگ دزدیده شده تراش داده شده است. از سال 1958 در واشنگتن D.C در انستیتوی Smithsonian نگهداری می شود.

3-      Cullinan ǀ, or star of Africa: به وزن 20/530 قیراط, از بزرگترین الماس خام با 3106 قیراط وزن تراش داده شده و به یاد بود سرتوماس کولینان رئیس شرکت استخراج معدن نامگذاری شده است و با 104 سنگ دیگر توسط شرکت Asscher در آمستردام در سال 1908 مدالهای سلطنتی پادشاه انگلیس را زینت داده و در برج لندن نگهداری می شود و بزرگترین الماس تراشدار است.

4-      Sancy: به وزن 55 قیراط است و گفته می شود در سال 1470 توسط چارلز بی باک استفاده می شده و در سال 1570 توسط سفیر فرانسه در ترکیه به سینیور دو سانسی فروخته شد. در حال حاضر در موزه لوور پاریس به معرض نمایش گذاشته شده است.

5-      Tiffany: 51/128 قیراط در سال 1878 در آفریقای جنوبی در معدن کیمبرلی یافت شد وزن سنگ خام آن 42/287 قیراط بود. توسط جواهر فروشی بنام Tiffany در نیویورک خریداری شد و در پاریس با 90 صفحه تراش داده شد.

6-      Kohi-i-Noor: 92/108 قیراط است سنگ خام آن 186 قیراط و متعلق به حکومت هندوستان بود در سال 1739 توسط شاه ایران به غنیمت گرفته شد و در سال 1850 به تصرف شرکت انگلیسی هند شرقی درآمد و به ملکه ویکتوریا پیشکش شد و برای اینکه روی تاج ملکه ماری, همسر جرج پنجم نصب شود, دوباره تراش داده شد و سپس به روی تاج ملکه مادر, الیزابت دوم گذاشته شد و در حال حاضر در برج لندن است.

7-      Cullinan ǀV: 60/63 قیراط یکی از 105 سنگهای تراشدار بزرگی است که تاکنون یافت شده است. روی تاج ملکه ماری بود و می شد با جابجایی روی یک سنجاق سینه متصل شود. در برج لندن نگهداری می شود.

8-      Nassak: 38/43 قیراط است و خام آن 90 قیراط وزن داشت و درمعبد شیوا نزدیک Nassak در هند بود. در سال 1818 توسط انگلیس به تاراج رفت و در سال 1927 در نیویورک دوباره تراش داده شد. در سال 1977 شاه عربستان سعودی آن را خریداری کرد.

9-      Shah: 7/88 قیراط است و از هندوستان آمده است و صفحات رخ را نشان می دهد و اندکی صیقلی است و نام سه سلطان روی آن حک شده است و از جمله شاه ایران, در سال 1829 به تزار نیکلاس داده شد و در کاخ کرملین مسکو نگهداری می شود.

10-  Florentine: 27/137 قیراط  و یک اسطوره است. در سال 1657 به تصرف خانواده Medici در فلورانس درآمد. در طی قرن 18 در تاج Habsburg و سپس بر روی سنجاق سینه استفاده می شد و بعد از جنگ جهانی اول از محل تقریبی آن اطلاعی در دست نیست.

الماس های تراشدار مهم دیگر:

الماس ǁCullinan  به وزن 40/317 قیراط و الماس Centenary به وزن 85/273 قیراط و الماس DeBeers به وزن 5/234 قیراط الماس مغول به وزن 280 قیراط و الماس Jonker به وزن 35/125 قیراط و الماس Reitz-jonker یا Jubilee به وزن 35/245 قیراط و الماس Nizam به وزن 277 قیراط و الماس Orloff به وزن 60/189 قیراط, الماس Regentor یا  Pitt به وزن 50/140 قیراط و الماس Victoria به وزن 50/184 قیراط هستند.

 

ارائه مقاله از: آزمایشگاه های تخصصی گوهر شناسی و درشناسان پارس( GDP-LAB.COM )

کد مطلب : 101

 

 

 

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است.

All Right Reserved By GDPL Co.