زمرد

توسط مدیر سایت | 1394/11/05


زمرد

رنگ سبز زمرد که به رنگ زندگی و بهار است در رم باستان, رنگ ونوس, الهه زیبایی بود و امروزه هم موقعیت خاصی بین بیشتر فرهنگها و ادیان دارد.

زمرد یک بریلیوم آلومینیوم سیلیکات است و از خانواده بریل می باشد. عنصر رنگزا در زمرد, کرومیوم و وانادیوم می باشد. طی فرآیندهای شدید زمین مثل دگردیسی و ایجاد کوه و فرسایش زمین این عناصر همدیگر را پیدا کرده و کریستالیزه می شوند و فشارهای موجود در زمین هنگام تشکیل کریستال باعث ایجاد ترکهای کوچک و بزرگی در سنگ می شود و همین عوامل باعث می شوند که زمرد پاک و بدون ناخالصی کمتر یافت شود. به همین دلیل زمرد خوب, بسیار گرانبهاست. زمرد در سنگهای دگرگونی ایجاد می شود و همین روش, تشکیل کریستال و سایز آن را محدود می کند. اولین معادن زمرد 3 بیلیون سال پیش در آفریقای جنوبی و معادن زمرد کلمبیا نیز 40 تا 65 میلیون سال پیش تشکیل شده است. بهترین زمردها, از معادن Muzo و Chivor کلمبیا استخراج شده اند. سنگهای Muzo در رگه های کلسایت که در سنگ رسی سیاه است دیده می شوند و سنگهای معادن Chivor در رگه های کوارتز و آلبایت و آپاتیت و سنگ رسی خاکستری بین آنها قرار دارد و کریستالها از کریستال  Muzo کشیده تر است.

زمرد معادن زیمبابوه در دره سانتاوانا نیز در رنگهای عالی با کمی تمایل به زرد و معمولا در سنگ مادر گرانیت و کوارتز دیده می شود. کریستال زمرد معادن زامبیا دارای ناخالصی میکا و تورمالینی و رنگ آن کمی تیره با تمایل آبی می باشد. در برزیل نیز زمردهایی در اندازه های کوچک ولی با رنگ استثنایی یافت شده است. بیشتر از سی سال پیش در دره پنجشیر افعانستان ذخائر قابل توجه زمرد کشف شد و به راستی که رنگ و کیفیت بالای این زمردها با بهترین کیفیت کلمبیا قابل مقایسه است.

                               

بیشترین زمردهای تراش نخورده در پیشاور پاکستان معامله می شود و گاهی همانجا تراش خورده و به وسیله خریداران غربی که به آنجا سفر کرده اند, خریداری می شود.

گاهی سنگ های سبز دیگری به غیر از زمرد, و یا سنگهای مصنوعی سبز رنگ, با اسامی گمراه کننده به جای زمرد فروخته می شوند و بعضی از این اسامی عبارتند از:

زمرد ساینتیفیک (سنگهای مصنوعی و یا سنگهای assembled)

زمرد کنگو (دایویساید)

زمرد امرالدایت (تورمالین سبز)

زمرد اسپانیا (شیشه سبز)

با توجه به اینکه انواع سنگهای نیمه قیمتی سبز و شیشه را می توان به جای زمرد به فروش رساند و ممکن است خریدار, خسارات جبران ناپذیری را متحمل شود, برای خرید, بهتر است که یا زمرد دارای شناسنامه معتبر باشد و یا با آگاهی کامل اقدام به خرید این گوهر زیبا شود.  

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است.

All Right Reserved By GDPL Co.